Leadership

 

 

LEADERSHIP POSTITIONS 2018
Head girl: Reatlilwe Maroga
Deputy heads:  

Teagynne Wilson

Shreya Dharmalingam

HEADS OF HOUSES

Clayton

Head                     Njabulo Mabaso

Deputies                Rethabile Ramapulane
                              Veneka Paradza

Furse

Head                     Itai Dzinotyiwei

Deputies                Heath Krynauw
                              Panashe Sithole

Karney

Head                     Mufaro Sambaza

Deputies                Shanae Meadows
                              Katleho Matumane

Phelps

Head                     Samantha Hislop

Deputies                Georgina Roy
                              Emma Quiding

 

Head of chapel               

Kaitlyn Jericevich

 

Head of culturals            

Head                       Veneka Paradza

Deputy                    Georgina van der Poel

 

Head of pastoral care     

Michelle Crossman

 

Head of service              

Saskia Long-Innes

 

Head of sport                           

Head                     Kirsten Lowery

Deputy                   Rosemary Wygers

 

 

 

 

SCHOOL SPIRIT      

Head                     Rethabile Ramapulane

Deputies                Emma Quiding 
                              Katlego Mahlo

 

BOARDING

Head                     Katleho Matumane

Deputies                Itai Dzinotyiwei 
                              Rorisang Matlhare

 

 

SCHOOL LEADERS

 

Clayton house

Georgina Kretzschmar  Form I

Sophie Patricios            Form II

Amy Greig                     Form III

Mallory Hartman            Form IV

 

Furse house

Sarah Raubenheimer    Form I

Alexandra Shtein           Form II

Shevaun Davies-Webb  Form III

Alexa Kneale                  Form IV

 

Karney house

Jordyn Soll                     Form I

Alexia Alves                   Form II

Candice Shepstone       Form III

Lauren Engelbrecht       Form IV

 

Phelps house

Nastasia Nicolaou         Form I

Rachel Bartlett              Form II

Jenna Wolfendale         Form III

May Krause                   Form IV

 

 

CULTURAL

 

Art                                 

Head                     Kaylyn Taljaard

Deputy                   Neo Kodisang


Chess

Head                     


Choir                             

Head                     Veneka Paradza   

Deputy                  Heath Krynauw


Cinematography

Head                     Tanyaradzwa Chivaura

 

Dance                             

Head                      Erin McIvor

Deputy                   Ntsimedi Gwangwa

 

Debating                                  

Head                     Rethabile Mmonegi

Deputy                   Tarya Pillay

 

Jazz Band             

Heads                     Georgina van der Poel 
                                Zaneli Steenveldt

 

Marimbas             

Head                    Rethabile Mmonegi

 

Orchestra             

Head                  Indira Kathawaroo 
 
 

Technical                                

Head                     Zaneli Steenveldt

Deputy                  Lauren Engelbrecht

 

Technical support                           

Head                     Kaitlyn Jericevich

Deputy                   Lauren Engelbrecht

 

Traditional choir  

Head                     Makopi Maponya

 

 

PASTORAL CARE

 

Diversity               

Head                     Thandi Mtsetwene

Deputy                   Zaneli Steeneveldt
                              Rethabile Mmonegi

 

Peer counsellor                        

Head                     Katleho Matumane

Deputy                  Theonichia Gewers

 

 

 

 

SERVICE

 

Communication     

Head                     Jordyn Flint

Deputy                  Georgina Barrow         

 

Community affairs

Head                     Alexandra Coetzer

Deputy                  Katherine Coetzer

 

Environmental service    

Head                     Saskia Long-Innes

 

Events                            

Head                    Lisa-Marie Harlley

Deputy                 Kristin Millar

 

First aid               

Head                     Tanyaradzwa Chivaura 

Deputy                   Itai Dzinotyiwei
                              Alexis Oduro-Domfe

         

Marketing                                

Head                     Emma Quiding

Deputies                Meg Lendrum

 

Public relations               

Head                     Jessica Parkin

Deputy                   Georgina Coetzer

 

Resource              

Heads                    Rorisang Matlhare 
                               Katleho Mahlo

SAMS                              

Clayton                 Georgina Kretzschmar

Furse                    Catherine Renecle

Karney                  (none)

Phelps                  Kirsten Lowery

 

 

CHAPEL

 

Sacristan

Head                   Justine Lotter

 

GIRLS committee

Head                   Reatlilwe Maroga

 

SPORT

 

Athletics               

Captain                 Karabo Makgamathe

Vice-captains        Samantha Trinder-Smith 
                                               

Basketball            

Captain                 Rethabile Ramapulane

Vice-captain          Katlego Mahlo

                  

Diving         

Captain                 Emma Davidson

Vice-captain          Amy Greig

 

Equestrian

Captain                 Lia Wheeler

Vice-captain          India Wagg       

 

Hockey                 

Captain                 Georgina Roy

Vice-captain          Samantha Hislop

                  

Netball                 

Captain                 Georgia McDonald

Vice-captain          Teagynne Wilson

 

Rowing                 

Captain                Emma Pringle

Vice-captain        Juliet Sellers
                    

                  

Squash                           

Captain                 Panashe Sithole

Vice-captain         Georgina Barrow     
 

Swimming             

Captain                 Georgina Roy 

Vice-captain          Georgia McDonald

 

Tennis                            

Captain                Maja Gledic

Vice-captain         Alexis Tensfeldt
                             

                  

Water polo           

Captain                 Courtney O’Shaughnessy

Vice-captain          Robyn Dodds

         

 

LEADERS

Eleanor Aindow

Marijke Bastiaanse

Chloe Caveney

Kyra Dale

Emily Dugmore

Dominique Jacquet

Rachel McAllister

Jemimah Morgan

Tahlia Pather

Romy Shahim

Kirsten Warburton

 
 
 

LOVE | COMMUNITY | INTEGRITY